lauantai 17.10.2026 · Aamupäivä · julkaistu la 17.10.2026 klo 09:00

Vinkit 2026-10-17

Tulos: 6/11 osui · palautus 98,7 %

OtteluLajiKohdeKerroinAlkoiTilaTulos
TodennäköisetKerroin 1,30–1,75 · osuvat useammin kuin arvokohteet, mutta pienellä kertoimella yksi häviö syö useamman voiton. Etu on näissä yleensä nollan tuntumassa tai miinuksella – ei ylikerrointa eikä varmoja.
Nantes – USL DunkerqueLigue 2JalkapalloNantes voittaaOttelun voittaja (1X2) · Coolbethuomio: A. Mirbach, V. Mayela ei kokoonpanossaKerroin 1,64 · markkina 58,2 % · arviomme 58 % · etu -4,5 %i1,64CLV +0,6 %la 17.10.2026 klo 15:00Häviö2–3 (Dunkerque voitti)
ADO Den Haag – PSV EindhovenEredivisieJalkapalloPSV Eindhoven voittaaOttelun voittaja (1X2) · CoralKerroin 1,30 · markkina 73,4 % · arviomme 73 % · etu -4,6 %i1,30CLV ±0,0 %la 17.10.2026 klo 17:30Häviö2–1 (ADO Den Haag voitti)
Bologna – Inter MilanSerie AJalkapalloInter Milan voittaaOttelun voittaja (1X2) · 1xBethuomio: B. Pavard, J. Stones ei kokoonpanossaKerroin 1,64 · markkina 60,1 % · arviomme 60 % · etu -1,4 %i1,64CLV −1,3 %la 17.10.2026 klo 19:00Voitto1–3 (Inter voitti)
Real Betis – BarcelonaLa LigaJalkapalloBarcelona voittaaOttelun voittaja (1X2) · CoralKerroin 1,50 · markkina 63,6 % · arviomme 64 % · etu -4,6 %i1,50CLV ±0,0 %la 17.10.2026 klo 19:30Voitto2–5 (Barcelona voitti)
AS Roma – GenoaSerie AJalkapalloAS Roma voittaaOttelun voittaja (1X2) · 1xBetKerroin 1,61 · markkina 61,3 % · arviomme 61 % · etu -1,3 %i1,61CLV −7,7 %la 17.10.2026 klo 21:45Voitto2–0 (AS Roma voitti)
Yli/alle ja tasoitusYli/alle-kohteissa veikataan ottelun kokonaismaali- tai pistemäärää, ei voittajaa. Kerroin on 1,70–2,20 ja peruste on aina nimetty: ottelutahti, maalivahdit, poissaolot tai olosuhteet. Jääkiekossa jatkoaika ja voittomaalikilpailu lasketaan mukaan, jalkapallossa vain varsinainen peliaika. Tasoituskohteissa veikataan voittomarginaalia: Lakers −4,5 voittaa, jos Lakers voittaa vähintään viidellä.
Erzurum BB – EyüpsporSüper LigJalkapalloAlle 2,5 maaliaYli/alle 2,5 maalia · 1xBethuomio: A. Abdullahi ei kokoonpanossaKerroin 1,79 · markkina 54,7 % · arviomme 60 % · etu +7,4 %i1,79CLV −3,8 %la 17.10.2026 klo 13:30Voitto2–0 → 2 maalia, raja 2,5
Everton – ChelseaValioliigaJalkapalloYli 2,5 maaliaYli/alle 2,5 maalia · Betssonhuomio: J. Bynoe-Gittens, R. James, E. Emegha ei kokoonpanossaKerroin 1,73 · markkina 57,5 % · arviomme 63 % · etu +9,0 %i1,73CLV +30,3 %la 17.10.2026 klo 14:30Häviö0–2 → 2 maalia, raja 2,5
Elversberg – AugsburgBundesliigaJalkapalloYli 3,5 maaliaYli/alle 3,5 maalia · 1xBetKerroin 2,17 · markkina 45,5 % · arviomme 48 % · etu +4,2 %i2,17CLV ±0,0 %la 17.10.2026 klo 16:30Voitto4–3 → 7 maalia, raja 3,5
Fulham – Hull CityValioliigaJalkapalloAlle 2,5 maaliaYli/alle 2,5 maalia · 1xBethuomio: H. Larsson ei kokoonpanossaKerroin 2,15 · markkina 45,7 % · arviomme 51 % · etu +9,7 %i2,15CLV −19,9 %la 17.10.2026 klo 17:00Voitto1–0 → 1 maalia, raja 2,5
Derby County – Stoke CityChampionship (ENG)JalkapalloYli 2,5 maaliaYli/alle 2,5 maalia · Pinnaclehuomio: J. Widell Zetterström, S. Langås ei kokoonpanossaKerroin 1,95 · markkina 49,7 % · arviomme 56 % · etu +9,2 %i1,95CLV −5,3 %la 17.10.2026 klo 17:00Häviö0–1 → 1 maalia, raja 2,5
Mantova – PalermoSerie BJalkapalloYli 2,5 maaliaYli/alle 2,5 maalia · TipicoKerroin 1,75 · markkina 55,1 % · arviomme 60 % · etu +5,0 %i1,75CLV +14,5 %la 17.10.2026 klo 18:15Häviö0–2 → 2 maalia, raja 2,5

Lauantain ohjelmassa painottuu eurooppalainen huippujalkapallo, kun otteluita pelataan useissa suurissa sarjoissa Englannista Italiaan, Espanjaan, Saksaan, Ranskaan, Alankomaihin ja Turkkiin. Tarjolla on niin kärkikamppailuja kuin sarjapisteistä kamppailevien joukkueiden kohtaamisia, ja avauspotkut jakautuvat iltapäivästä myöhäisiltaan.

Todennäköiset

Todennäköiset ovat suosikkeja, joiden voittoa pidämme vähintään yhtä todennäköisenä kuin markkina. Ne osuvat useammin kuin arvokohteet, mutta pieni kerroin tarkoittaa, että yksi häviö syö useamman voiton. Etu on tässä kaistassa yleensä nollan tuntumassa tai miinuksella, koska kerroin sisältää välittäjän marginaalin – pitkän aikavälin palautus on markkinan tasolla, ei sen yläpuolella.

AS Roma – Genoa: AS Roma voittaa @ 1,61

Tilastot. Roman viimeisten 10 ottelun otoksessa syntyi 2,0 ja päästettiin 1,3 maalia ottelua kohden; Genoan vastaavat luvut olivat 1,0 ja 1,5. Roma on ollut tappioton 39:ssä viimeisestä 40 Serie A:n kotiottelustaan Genoaa vastaan. Tilanne. Romalta puuttuvat ennakkotietojen mukaan muun muassa Svilar, Cristante, Koné, Dybala ja pelikiellossa oleva Malen, ja Sky ennakoi selvästi muuttunutta avausta. Roma pelaa kolmen päivän palautumisella Real Madrid -ottelun jälkeen ja kohtaa Slovan Bratislavan kolmen päivän päästä, kun Genoalla on seitsemän päivän lepo. Arvio. AS Roma: 61,3 % · Tasapeli: 23,0 % · Genoa: 15,7 % Miksi pelaamme. Roman kotietu ja vahva keskinäinen kotihistoria tukevat suosikkiasemaa, mutta tunnetut avainpoissaolot ja tiukka ottelutahti ovat todennäköisesti jo hinnassa. Siksi emme poikkea markkinan reilusta arviosta.

Kerroin 1,61 · markkina 61,3 % · arviomme 61 % · etu -1,3 %

Bologna – Inter Milan: Inter Milan voittaa @ 1,64

Tilastot. Inter johtaa Serie A:ta kuuden kierroksen jälkeen 16 pisteellä ja maalierolla 18–8, kun Bologna on 14:s viidellä pisteellä. Kymmenen ottelun otoksessa Inter on tehnyt 2,5 ja Bologna 1,1 maalia ottelua kohden; viimeiset yhdeksän liigakohtaamista ovat jakautuneet 3–3–3. Tilanne. Bologna on ilman Riccardo Orsolinia ja Emil Holmia, kun Interiltä puuttuvat muun muassa Lautaro Martínez, Benjamin Pavard ja John Stones. Inter tulee otteluun neljä päivää Mestarien liiga -pelin jälkeen ja pelaa seuraavan europelinsä neljän päivän kuluttua, kun Bologna on saanut kuusi päivää lepoa. Arvio. Bologna: 16,5 % · Tasapeli: 23,4 % · Inter Milan: 60,1 % Miksi pelaamme. Inter on sarjakärjen ja hyökkäystehonsa perusteella selvä suosikki, mutta Martínez-poissaolo, puolustuksen vajaus ja tiivis ottelutahti ovat olennaisia vastapainoja. Konkreettista lähteellistä syytä poiketa markkinan reilusta jakaumasta ei ole, joten arvio pidetään markkina-ankkurissa.

Kerroin 1,64 · markkina 60,1 % · arviomme 60 % · etu -1,4 %

Nantes – USL Dunkerque: Nantes voittaa @ 1,64

Tilastot. Nantesin kymmenen viime ottelun maalikeskiarvot ovat 1,4 tehtyä ja 1,5 päästettyä, Dunkerquen 1,0 ja 1,7. Joukkueet ovat kahdeksan sarjakierroksen jälkeen tasapisteissä, ja Nantes on pitänyt nollan kahdessa viime kotiottelussaan Ligue 2:ssa. Tilanne. Nantesilta Mirbach, Cafaro ja Tati on raportoitu sivuun; Dunkerquelta Mayela on pelikiellossa ja Lagae loukkaantunut. Molemmilla on normaali 7–8 päivän palautumisjakso, ja tuoreet ennakot sisältävät odotetut kokoonpanot. Arvio. Nantes: 58,2 % · Tasapeli: 22,7 % · USL Dunkerque: 19,1 % Miksi pelaamme. Markkinasta poikkeavaa lähteellistä syytä ei löytynyt, joten Nantesin arvio pidetään markkinan reilussa 58,2 prosentissa.

Kerroin 1,64 · markkina 58,2 % · arviomme 58 % · etu -4,6 %

ADO Den Haag – PSV Eindhoven: PSV Eindhoven voittaa @ 1,30

Tilastot. PSV on Eredivisiessä toisena: 8 ottelusta 19 pistettä ja maalit 26–10, kun ADO on 17:s kolmella pisteellä ja maalein 9–19. Viimeisen 10 ottelun otoksessa PSV:n maalisuhde on ollut keskimäärin 2,7–1,2 ja ADO:n 1,3–1,9 ottelua kohden. Tilanne. PSV pelaa Mestarien liigan otteluiden välissä: Leipzig-vieraspelistä on neljä päivää ja Porto-vieraspeliin kolme päivää. Poissaolot on tarkistettu API-Footballista; PSV:n lista on kahdeksan ja ADO:n kolme pelaajaa, ja Peter Bosz varoitti otteluennakossa ADO:n rohkeasta hyökkäyspelaamisesta. Arvio. ADO Den Haag: 11,9 % · Tasapeli: 14,7 % · PSV Eindhoven: 73,4 % Miksi pelaamme. PSV on tasoeron ja alkukauden tulosten perusteella selvästi todennäköisin voittaja. Ottelusuma ja poissaolot ovat kuitenkin riittävä vastapaino, joten arvio pysyy markkinan reilussa 73,4 prosentissa eikä lähteellistä perustetta poikkeamalle ole.

Kerroin 1,30 · markkina 73,4 % · arviomme 73 % · etu -4,6 %

Real Betis – Barcelona: Barcelona voittaa @ 1,50

Tilastot. Barcelona johtaa La Ligaa saldolla 8–0–0 ja maalierolla 34–7; Betis on kolmas saldolla 6–1–1 ja maalierolla 14–9. Kaikkien kilpailujen tuoreessa otoksessa Barcelona on tehnyt 4,3 ja päästänyt 0,9 maalia ottelua kohti, Betis 2,1 ja 1,4. Tilanne. Betis pelasi Portoa vastaan kolme päivää aiemmin, Barcelona Galatasarayta vastaan neljä päivää aiemmin; Barcelonalla on PSG-vierasottelu kolmen päivän päästä. Raphinha ja Frenkie de Jong ovat jälleen käytettävissä, mutta heidän minuuttejaan hallitaan; ilmoitetut poissaolot painottuvat rotaatioon. Arvio. Real Betis: 18,2 % · Tasapeli: 18,2 % · Barcelona: 63,6 % Miksi pelaamme. Barcelona on tulos- ja maalilukujen perusteella selvä suosikki, mutta Betisin 15 ottelun tappioton kotisarja ja vahva alkukausi pitävät arvion täsmälleen markkinan reilussa todennäköisyydessä.

Kerroin 1,50 · markkina 63,6 % · arviomme 64 % · etu -4,6 %

Yli/alle ja tasoitus

Yli/alle-kohteissa veikataan ottelun kokonaismaali- tai pistemäärää, ei voittajaa. Kerroin on 1,70–2,20 ja peruste on aina nimetty: ottelutahti, maalivahdit, poissaolot tai olosuhteet. Jääkiekossa jatkoaika ja voittomaalikilpailu lasketaan mukaan, jalkapallossa vain varsinainen peliaika. Tasoituskohteissa veikataan voittomarginaalia: Lakers −4,5 voittaa, jos Lakers voittaa vähintään viidellä.

Fulham – Hull City: Alle 2,5 maalia @ 2,15

Tilastot. Fulhamin viimeisen 10 ottelun maalisaldo on keskimäärin 1,5 tehtyä ja 1,4 päästettyä, ja yli 2,5 maalia toteutui 6/10 kertaa. Hullin vastaavat luvut ovat 0,9 ja 1,0, ja yli 2,5 toteutui vain 3/10 kertaa. Tilanne. Hull puolustaa konservatiivisessa 5-4-1-muodossa ja sen pallonhallinta on ollut 32,7 %. Fulhamilta Larsson on epävarma, kun taas Hullilta puuttuu useita pelaajia; Belloumi on kuitenkin käytettävissä. Arvio. Yli: 49 % · Alle: 51 % Miksi pelaamme. Hullin vähämaalinen otteluprofiili ja matala puolustusblokki painavat arviota alle markkinan yli-painotuksen. Fulhamin maalirikkaampi otos estää vahvemman poikkeaman.

Kerroin 2,15 · markkina 45,7 % · arviomme 51 % · etu +9,7 %

Derby County – Stoke City: Yli 2,5 maalia @ 1,95

Tilastot. Derbyn viimeisten 10 ottelun kokonaismaalikeskiarvo on 2,8 ja yli 2,5 maalia toteutui 6/10. Stoken otteluissa keskiarvo on ollut 3,2 maalia ja raja ylittyi 7/10; Stoke on lisäksi tehnyt maalin jokaisessa kauden ottelussaan. Tilanne. Derbyltä puuttuu maalivahti J. Widell Zetterström ja useita puolustuspään pelaajia. Päävalmentaja John Eustace vahvisti puolustusalueen laajan loukkaantumistilanteen, ja Sondre Langås on arviolta 12–13 viikkoa sivussa; joukkueilla on edellisistä otteluista kolme ja neljä lepopäivää. Arvio. Yli: 56 % · Alle: 44 % Miksi pelaamme. Derbyn puolustuspainotteiset poissaolot yhdistyvät molempien joukkueiden viime otteluiden korkeisiin maalimääriin. Tämä puoltaa yli 2,5 maalia markkina-arviota selvemmin. Poikkeama markkinasta: Derbyn puolustuspainotteiset poissaolot sekä joukkueiden korkeat viime otteluiden maali- ja yli 2,5 -luvut nostavat yli-todennäköisyyttä markkinasta.

Kerroin 1,95 · markkina 49,7 % · arviomme 56 % · etu +9,2 %

Everton – Chelsea: Yli 2,5 maalia @ 1,73

Tilastot. Evertonin kymmenen viime ottelun maalisaldon keskiarvot ovat 1,7 tehtyä ja 0,7 päästettyä, ja yli 2,5 maalia toteutui 4/10 kertaa. Chelsealla luvut ovat 2,9 ja 2,0 sekä ylityksiä 9/10; sen kuudessa Valioliiga-ottelussa on nähty yhteensä 28 maalia. Tilanne. Joukkueilla on ollut palautumisaikaa kuusi ja seitsemän päivää, joten otteluruuhkaa ei ole. Chelsealta Gittens ja James ovat pois sekä Emegha epävarma, Evertonilta Mykolenko on epävarma; Evertonin vain viisi päästettyä liigamaalia on selvä vastapaino yli-valinnalle. Arvio. Yli: 63 % · Alle: 37 % Miksi pelaamme. Chelsean erittäin runsasmaaliset ottelut ja 13 päästettyä liigamaalia painavat arviota yli markkinan, vaikka Evertonin puolustus on aloittanut kauden vahvasti. Poikkeama markkinasta: Arvio kallistuu markkinaa enemmän yli, koska Chelsean ottelut ovat olleet erittäin runsasmaalisia ja joukkue on sekä tehnyt että päästänyt paljon maaleja.

Kerroin 1,73 · markkina 57,5 % · arviomme 63 % · etu +9,0 %

Erzurum BB – Eyüpspor: Alle 2,5 maalia @ 1,79

Tilastot. Erzurumsporin 10 ottelun otoksessa kokonaismaalien keskiarvo on 2,0 ja yli 2,5 toteutui 4/10. Eyüpsporilla keskiarvo on 3,1 ja ylityksiä 5/10, mutta joukkue on itse tehnyt vain 0,8 maalia ottelua kohden. Tilanne. Eyüpsporin Ahmed Abdullahi on pelikiellossa; hän on tehnyt yhden joukkueen kahdesta liigamaalista. Kerk, El Yamiq ja Sabiri ovat epävarmoja, ja joukkueilla on 6 ja 4 lepopäivää ilman peräkkäistä pelipäivää. Arvio. Yli: 40 % · Alle: 60 % Miksi pelaamme. Molempien hyökkäystuotanto on jäänyt alle maaliin ottelua kohden, ja Eyüpspor menettää vähäisestä maalituotannostaan yhden maalintekijän. Tämä painaa arviota alle markkinan. Poikkeama markkinasta: Arvio kallistuu alle markkinan, koska molempien viime otteluiden hyökkäystuotanto on matala ja Eyüpsporin toinen kahdesta liigamaalintekijästä Ahmed Abdullahi on pelikiellossa.

Kerroin 1,79 · markkina 54,7 % · arviomme 60 % · etu +7,4 %

Mantova – Palermo: Yli 2,5 maalia @ 1,75

Tilastot. Mantovan viimeisten 10 ottelun maalikeskiarvo on 3,3 ja Palermon 3,4. Yli 2,5 toteutui Mantovan otoksessa 6/10 ja Palermon 5/10; tämän kauden kuudesta Serie B -ottelusta molemmilla 4/6 ylitti rajan. Tilanne. Palermo joutuu toimeen ilman Pierozzia, Jorosta, Strefezzaa ja Barbaa, ja maalivahtivalinta on ennakossa Perinin ja Fortinin välillä. Mantovalta puuttuvat Chinetti, Vesentini, Meroni ja Spinaccé; otteluruuhkaa ei ole, sillä joukkueet ovat levänneet 6–7 päivää. Arvio. Yli: 60 % · Alle: 40 % Miksi pelaamme. Viimeaikainen maalitahti tukee yli-vaihtoehtoa: molempien ottelukohtainen kokonaismaalimäärä ylittää 3,3 ja sarjapeleissä raja on rikkoutunut kummallakin neljästi kuudesta. Poikkeama markkinasta: Molempien yli 3,3 maalin ottelukeskiarvo ja kummankin 4/6 yli 2,5 -saldo Serie B:ssä nostavat yli-arvion markkinan reilua arviota korkeammaksi.

Kerroin 1,75 · markkina 55,1 % · arviomme 60 % · etu +5,0 %

Elversberg – Augsburg: Yli 3,5 maalia @ 2,17

Tilastot. Elversbergin viiden Bundesliga-ottelun maalit ovat 8–8, joten otteluissa on nähty keskimäärin 3,2 maalia ja yli 3,5 on toteutunut 2/5 kertaa. Augsburgin maalit ovat 13–8: kokonaiskeskiarvo on 4,2 ja yli 3,5 on osunut 4/5 ottelussa. Tilanne. Molemmilla on seitsemän päivän lepo. Elversbergiltä puuttuvat Campbell ja Seifert, ja Gyamerah on epävarma; Augsburgin hyökkäysvaihtoehdoista Claude-Maurice, Mounié ja Suso ovat sivussa, mutta myös puolustaja Banks puuttuu. Arvio. Yli: 48 % · Alle: 52 % Miksi pelaamme. Augsburgin alkukauden liigapelit ovat olleet selvästi rajan vaatimaa tahtia runsasmaalisempia. Hyökkäyspään poissaolojen vuoksi poikkeama markkinasta pidetään kuitenkin maltillisena. Poikkeama markkinasta: Augsburgin korkea alkukauden maalitahti nostaa yli 3,5 maalin arvion hieman markkinan reilua todennäköisyyttä korkeammaksi, vaikka hyökkäyspään poissaolot hillitsevät korotusta.

Kerroin 2,17 · markkina 45,5 % · arviomme 48 % · etu +4,2 %

Pelaa vastuullisesti ja vain rahalla, jonka voit hävitä. Vinkit ovat näkemyksiä, eivät lupauksia voitosta.