torstai 15.10.2026 · Aamupäivä · julkaistu to 15.10.2026 klo 09:00

Vinkit 2026-10-15

Tulos: 4/8 osui · palautus 81,6 %

OtteluLajiKohdeKerroinAlkoiTilaTulos
TodennäköisetKerroin 1,30–1,75 · osuvat useammin kuin arvokohteet, mutta pienellä kertoimella yksi häviö syö useamman voiton. Etu on näissä yleensä nollan tuntumassa tai miinuksella – ei ylikerrointa eikä varmoja.
Gent – AGF AarhusKonferenssiliigaJalkapalloGent voittaaOttelun voittaja (1X2) · Pinnaclehuomio: Kevin Yakob, T. Kristjánsson ei kokoonpanossaKerroin 1,68 · markkina 57,1 % · arviomme 59 % · etu -0,9 %i1,68CLV +5,0 %to 15.10.2026 klo 19:45Voitto1–0 (Gent voitti)
PFC CSKA Sofia – AS MonacoKonferenssiliigaJalkapalloAS Monaco voittaaOttelun voittaja (1X2) · 1xBetKerroin 1,53 · markkina 63,0 % · arviomme 63 % · etu -3,6 %i1,53CLV −3,2 %to 15.10.2026 klo 19:45Voitto1–2 (Monaco voitti)
Valencia Basket – Maccabi Tel AvivEuroLeagueKoripalloValencia Basket voittaaOttelun voittaja · 1xBetKerroin 1,34 · markkina 72,0 % · arviomme 72 % · etu -3,5 %i1,34CLV ±0,0 %to 15.10.2026 klo 21:30Häviö88–91 (Maccabi Tel Aviv voitti)
Atalanta BC – Pafos FCKonferenssiliigaJalkapalloAtalanta BC voittaaOttelun voittaja (1X2) · Unibet (NL)Kerroin 1,38 · markkina 69,7 % · arviomme 70 % · etu -3,8 %i1,38CLV +1,5 %to 15.10.2026 klo 22:00Voitto3–1 (Atalanta voitti)
Yli/alle ja tasoitusYli/alle-kohteissa veikataan ottelun kokonaismaali- tai pistemäärää, ei voittajaa. Kerroin on 1,70–2,20 ja peruste on aina nimetty: ottelutahti, maalivahdit, poissaolot tai olosuhteet. Jääkiekossa jatkoaika ja voittomaalikilpailu lasketaan mukaan, jalkapallossa vain varsinainen peliaika. Tasoituskohteissa veikataan voittomarginaalia: Lakers −4,5 voittaa, jos Lakers voittaa vähintään viidellä.
KuPS Kuopio – TrabzonsporKonferenssiliigaJalkapalloAlle 2,5 maaliaYli/alle 2,5 maalia · 1xBethuomio: O. Çevikkan, O. Yokuşlu ei kokoonpanossaKerroin 2,16 · markkina 44,8 % · arviomme 52 % · etu +12,3 %i2,16CLV −6,9 %to 15.10.2026 klo 19:45Häviö2–4 → 6 maalia, raja 2,5
Gent – AGF AarhusKonferenssiliigaJalkapalloYli 2,5 maaliaYli/alle 2,5 maalia · 1xBetKerroin 1,88 · markkina 51,6 % · arviomme 56 % · etu +4,3 %i1,88CLV +2,7 %to 15.10.2026 klo 19:45Häviö1–0 → 1 maalia, raja 2,5
FC Twente Enschede – FC ThunKonferenssiliigaJalkapalloYli 3,5 maaliaYli/alle 3,5 maalia · 1xBetKerroin 1,91 · markkina 51,8 % · arviomme 55 % · etu +5,1 %i1,91CLV +20,4 %to 15.10.2026 klo 22:00Häviö1–0 → 1 maalia, raja 3,5
Real Madrid – ASVEL Lyon VilleurbanneEuroLeagueKoripalloYli 174,5 pistettäYli/alle 174,5 pistettä · 1xBetKerroin 1,94 · markkina 50,0 % · arviomme 53 % · etu +2,8 %i1,94CLV +0,5 %to 15.10.2026 klo 22:00Voitto111–92 → 203 pistettä, raja 174,5

Torstai-ilta tarjoaa eurooppalaista huippu-urheilua jalkapallon Konferenssiliigassa ja koripallon EuroLeaguessa. Ohjelmassa on useita kansainvälisiä seurajoukkueiden välisiä otteluita, ja mukana on myös suomalaisväriä jalkapallon eurokentiltä.

Todennäköiset

Todennäköiset ovat suosikkeja, joiden voittoa pidämme vähintään yhtä todennäköisenä kuin markkina. Ne osuvat useammin kuin arvokohteet, mutta pieni kerroin tarkoittaa, että yksi häviö syö useamman voiton. Etu on tässä kaistassa yleensä nollan tuntumassa tai miinuksella, koska kerroin sisältää välittäjän marginaalin – pitkän aikavälin palautus on markkinan tasolla, ei sen yläpuolella.

Gent – AGF Aarhus: Gent voittaa @ 1,68

Tilastot. Gent on tehnyt viimeisissä 10 ottelussaan 1,7 ja päästänyt 0,7 maalia ottelua kohden; yli 2,5 maalia toteutui 5/10 kertaa. AGF:n vastaavat luvut ovat 1,9 tehtyä ja 1,7 päästettyä, ja yli 2,5 maalia toteutui 8/10 kertaa. Tilanne. Gent sai otteluun neljä täyttä lepopäivää, AGF vain kaksi. Gentiltä puuttuvat ennakkotietojen mukaan muun muassa Josué Vergara ja Lászlo Bénes, kun taas AGF:ltä Kevin Yakob ja Tómas Kristjánsson; AGF:n odotetaan myös kierrättävän sunnuntain FC Kööpenhamina -ottelun vuoksi. Arvio. Gent: 59 % · Tasapeli: 22,5 % · AGF Aarhus: 18,5 % Miksi pelaamme. Gentin etuna ovat parempi palautumisaika ja AGF:n odotettu rotaatio. Gentin omat hyökkäyspään poissaolot rajoittavat kuitenkin arviota vain hieman markkinaa korkeammaksi. Poikkeama markkinasta: Ottelutahti ja odotettu rotaatio nostavat Gentin voittotodennäköisyyttä hieman, sillä AGF pelasi maanantaina ja valmentaja on ilmoittanut muutoksista ennen sunnuntain FC Kööpenhamina -ottelua.

Kerroin 1,68 · markkina 57,1 % · arviomme 59 % · etu -0,9 %

Valencia Basket – Maccabi Tel Aviv: Valencia Basket voittaa @ 1,34

Tilastot. Valencia on tehnyt viidessä viime EuroLeague-ottelussaan 100,4 ja päästänyt 91,6 pistettä ottelua kohti, joten keskimääräinen piste-ero on +8,8. Maccabin vastaavat luvut ovat 83,6 ja 90,4, eli piste-ero −6,8; otos on kummallakin viisi ottelua. Tilanne. Valencia pelaa kotona alle 45 tuntia Olympiacos-jatkoaikapelin jälkeen, mutta kyse ei ole peräkkäisten päivien ottelusta. Tuore ennakko ei raportoi Valencille poissaoloja tai kummallekaan lepuutuksia; Maccabin Gur Lavin polvivammasta on erillinen raportti. Arvio. Valencia Basket: 72 % · Maccabi Tel Aviv: 28 % Miksi pelaamme. Valencian viime otteluiden suoritusluvut ja kotietu tukevat selvää suosikkiasemaa, mutta lyhyt palautuminen jatkoajasta tasapainottaa arviota. Konkreettista lähteellistä syytä poiketa markkinan reilusta 72 prosentista ei ole.

Kerroin 1,34 · markkina 72,0 % · arviomme 72 % · etu -3,5 %

PFC CSKA Sofia – AS Monaco: AS Monaco voittaa @ 1,53

Tilastot. CSKA Sofia on tehnyt viimeisessä 10 ottelussaan 2,3 ja päästänyt 1,3 maalia ottelua kohden; yli 2,5 maalia toteutui 6/10. Monacon vastaavat luvut ovat 1,9 tehtyä ja 1,0 päästettyä, ja yli 2,5 maalia toteutui 5/10 (API-Football). Tilanne. Monacon viralliseen ryhmään palaavat Mamadou Coulibaly ja Paris Brunner, mutta Eric Dier on sivussa reisivaivan vuoksi; Denis Zakaria on lähtökohtaisesti pelikunnossa. FotMob listaa CSKA:n Mohamed Brahimin pelikiellossa, ja Monaco kertoo tavoittelevansa parasta mahdollista kokoonpanoa, vaikka seuraava liigaottelu on kolmen päivän päästä. Arvio. PFC CSKA Sofia: 16 % · Tasapeli: 21 % · AS Monaco: 63 % Miksi pelaamme. Monaco on selvä materiaalietuun perustuva suosikki, mutta CSKA:n kotietu ja viime otteluiden vahva hyökkäystuotanto estävät nostamasta arviota markkinan reilun 63 prosentin yläpuolelle.

Kerroin 1,53 · markkina 63,0 % · arviomme 63 % · etu -3,6 %

Atalanta BC – Pafos FC: Atalanta BC voittaa @ 1,38

Tilastot. Atalanta on tehnyt viimeisessä 10 ottelussaan 1,3 ja päästänyt 0,8 maalia ottelua kohden; Pafosin vastaavat luvut ovat 1,4 ja 1,0. Yli 2,5 maalia toteutui Atalantan otoksessa 5/10 ja Pafosin otoksessa 4/10; xG- ja xPTS-luvut eivät ole saatavilla. Tilanne. Tuore ennakko listaa kummankin arvioidun avauksen ja poissaolot: Atalantan puolustuksesta puuttuu useita pelaajia, ja myös Pafosilla on poissaoloja. Atalanta kohtaa AC Milanin kolmen päivän päästä, joten rotaatio on mahdollinen, vaikka ennakoitu avaus on edelleen vahva. Arvio. Atalanta BC: 69,7 % · Tasapeli: 18,3 % · Pafos FC: 12,0 % Miksi pelaamme. Atalanta on selvä kotisuosikki, mutta poissaolot ja rotaatioriski ovat riittäviä syitä olla nostamatta arviota markkinan reilun 69,7 prosentin yläpuolelle.

Kerroin 1,38 · markkina 69,7 % · arviomme 70 % · etu -3,8 %

Yli/alle ja tasoitus

Yli/alle-kohteissa veikataan ottelun kokonaismaali- tai pistemäärää, ei voittajaa. Kerroin on 1,70–2,20 ja peruste on aina nimetty: ottelutahti, maalivahdit, poissaolot tai olosuhteet. Jääkiekossa jatkoaika ja voittomaalikilpailu lasketaan mukaan, jalkapallossa vain varsinainen peliaika. Tasoituskohteissa veikataan voittomarginaalia: Lakers −4,5 voittaa, jos Lakers voittaa vähintään viidellä.

KuPS Kuopio – Trabzonspor: Alle 2,5 maalia @ 2,16

Tilastot. KuPS on tehnyt viimeisessä 10 ottelussaan 0,9 ja päästänyt 1,0 maalia ottelua kohden, ja vain 2/10 ottelusta ylitti 2,5 maalia. Trabzonsporin luvut ovat 1,6 tehtyä ja 1,1 päästettyä maalia ottelua kohden sekä 6/10 ylitystä. Tilanne. KuPS pelaa kolmannen ottelunsa kahdeksaan päivään, vaikka alla on neljä lepopäivää. Ennakoitu kokoonpano on tarkistettu: KuPSin terveystilanne arvioidaan hyväksi, mutta Trabzonsporilta puuttuu pelikieltojen ja loukkaantumisten vuoksi useita vaihtoehtoja; avauksia ei ollut vielä vahvistettu. Arvio. Yli: 48 % · Alle: 52 % Miksi pelaamme. KuPSin vähämaalisuus, tiivis ottelujakso ja Trabzonsporin poissaolot siirtävät arviota markkinaa enemmän alle 2,5 maalin suuntaan. Poikkeama markkinasta: Arvio kallistuu markkinaa enemmän alle, koska KuPSin ottelut ovat olleet vähämaalisia, otteluruuhka rasittaa isäntiä ja Trabzonsporilta puuttuu useita hyökkäys- ja keskikenttävaihtoehtoja.

Kerroin 2,16 · markkina 44,8 % · arviomme 52 % · etu +12,3 %

FC Twente Enschede – FC Thun: Yli 3,5 maalia @ 1,91

Tilastot. Twenten kymmenen ottelun maalimäärä on ollut keskimäärin 3,4 ja Thunin 4,1 ottelua kohti. Yli 3,5 maalia toteutui Twenten listatuista otteluista 5/10 ja Thunin otteluista 6/10. Tilanne. Twenteltä puuttuvat ykkösmaalivahti Lars Unnerstall sekä puolustajat Max Bruns ja Stav Lemkin, mutta laitahyökkääjät Filip Thorvaldsen ja Sondre Ørjasæter palaavat. Thunin puolustuksesta on raportoitu sivuun Marco Bürki, Mats Seiler ja Genís Montolio; kummallakin on viisi lepopäivää. Arvio. Yli: 55 % · Alle: 45 % Miksi pelaamme. Thunin korkea päästettyjen maalien tahti ja useat puolustuksen poissaolot nostavat runsasmaalisuuden arviota. Twenten ykkösmaalivahdin puuttuminen lisää myös Thunin maalin mahdollisuutta. Poikkeama markkinasta: Arvio kallistuu yli markkinan, koska Thunin ottelut ovat olleet runsasmaalisia ja sen puolustus on heikentynyt useilla topparipoissaoloilla samalla kun Twenten ykkösmaalivahti puuttuu.

Kerroin 1,91 · markkina 51,8 % · arviomme 55 % · etu +5,0 %

Gent – AGF Aarhus: Yli 2,5 maalia @ 1,88

Tilastot. Gentin viimeisten 10 ottelun kokonaismaalikeskiarvo on 2,4, ja yli 2,5 maalia toteutui 5/10. AGF:n otteluissa keskiarvo on 3,6 maalia ja raja ylittyi 8/10; joukkue on tehnyt 1,9 ja päästänyt 1,7 maalia ottelua kohti. Tilanne. Maalitilastot on tarkistettu 10 ottelun otoksella. FotMob listaa AGF:n puolustaja Frederik Tingagerin sekä keskikenttäpelaajat Kevin Yakobin ja Nicolai Poulsenin sivussa tai epävarmoina; AGF:llä on lisäksi vain kaksi täyttä lepopäivää, kun Gentillä on neljä. Arvio. Yli: 55,5 % · Alle: 44,5 % Miksi pelaamme. AGF:n ottelut ovat olleet selvästi runsasmaalisempia kuin Gentin, ja vierasjoukkueen lyhyt palautuminen sekä puolustuspään poissaoloriskit nostavat yli 2,5 maalin arviota hieman markkinaa korkeammaksi. Poikkeama markkinasta: AGF:n korkea maaliympäristö, vain kahden täyden lepopäivän palautuminen ja puolustuspään poissaoloriskit nostavat yli 2,5 maalin arvion markkina-ankkuria korkeammaksi.

Kerroin 1,88 · markkina 51,5 % · arviomme 56 % · etu +4,3 %

Real Madrid – ASVEL Lyon Villeurbanne: Yli 174,5 pistettä @ 1,94

Tilastot. Real Madridin viiden ottelun kokonaispistekeskiarvo on 176,4 ja ASVELin 179,2. ASVEL on tehnyt 87,0 mutta päästänyt 92,2 pistettä ottelua kohti; joukkueiden kokonaiskeskiarvojen keskiarvo on 177,8. Tilanne. Molemmat pelasivat tiistaina 13.10., joten kyse ei ole varsinaisesta b2b:stä, mutta palautumisaika jää lyhyeksi. Realilta Deck ja Garuba sekä ASVELilta Dossou-Yovo ovat sivussa; ottelu on EuroLeaguen runkosarjaa. Arvio. Yli: 53 % · Alle: 47 % Miksi pelaamme. Raja jää molempien tuoreiden kokonaispistekeskiarvojen alle, ja ASVELin 92,2 päästetyn pisteen keskiarvo tukee lievästi runsaspisteistä ottelua. Poikkeama markkinasta: Arvio kallistuu yli markkinan, koska joukkueiden viime otteluiden yhdistetty kokonaispistetaso on 177,8 ja ASVEL on päästänyt 92,2 pistettä ottelua kohti.

Kerroin 1,94 · markkina 50,0 % · arviomme 53 % · etu +2,8 %

Pelaa vastuullisesti ja vain rahalla, jonka voit hävitä. Vinkit ovat näkemyksiä, eivät lupauksia voitosta.