keskiviikko 14.10.2026 · Yön pelit · julkaistu ke 14.10.2026 klo 21:00

Vinkit 2026-10-14

Tulos: 4/9 osui · palautus 87,3 %

OtteluLajiKohdeKerroinAlkoiTilaTulos
TodennäköisetKerroin 1,30–1,75 · osuvat useammin kuin arvokohteet, mutta pienellä kertoimella yksi häviö syö useamman voiton. Etu on näissä yleensä nollan tuntumassa tai miinuksella – ei ylikerrointa eikä varmoja.
Inter Miami CF – New York City FCMLSJalkapalloInter Miami CF voittaaOttelun voittaja (1X2) · LeoVegas (SE)Kerroin 1,63 · markkina 59,2 % · arviomme 59 % · etu -3,5 %i1,63CLV +5,3 %to 15.10.2026 klo 02:30Voitto2–0 (Inter Miami voitti)
Los Angeles Dodgers – Milwaukee BrewersMLBBaseballLos Angeles Dodgers voittaaOttelun voittaja · 1xBetKerroin 1,61 · markkina 60,9 % · arviomme 61 % · etu -1,9 %i1,61CLV ±0,0 %to 15.10.2026 klo 03:00HäviöLos Angeles Dodgers 2–6 Milwaukee Brewers
Colorado Avalanche – Dallas StarsNHLJääkiekkoColorado Avalanche voittaa (jatkoaika ja voittolaukaukset mukaan lukien)Ottelun voittaja · PinnacleKerroin 1,75 · markkina 55,7 % · arviomme 56 % · etu -2,5 %i1,75CLV +6,1 %to 15.10.2026 klo 03:30HäviöColorado Avalanche 2–3 Dallas Stars voittomaalikilpailun jälkeen
Yli/alle ja tasoitusYli/alle-kohteissa veikataan ottelun kokonaismaali- tai pistemäärää, ei voittajaa. Kerroin on 1,70–2,20 ja peruste on aina nimetty: ottelutahti, maalivahdit, poissaolot tai olosuhteet. Jääkiekossa jatkoaika ja voittomaalikilpailu lasketaan mukaan, jalkapallossa vain varsinainen peliaika. Tasoituskohteissa veikataan voittomarginaalia: Lakers −4,5 voittaa, jos Lakers voittaa vähintään viidellä.
Bodø/Glimt – Borussia DortmundMestarien liigaJalkapalloYli 3,5 maaliaYli/alle 3,5 maalia · 1xBetKerroin 1,97 · markkina 50,0 % · arviomme 56 % · etu +10,3 %i1,97CLV −5,3 %ke 14.10.2026 klo 22:00Häviö1–0 → 1 maalia, raja 3,5
ŠK Slovan Bratislava – VfB StuttgartMestarien liigaJalkapalloAlle 3,5 maaliaYli/alle 3,5 maalia · 1xBetKerroin 2,03 · markkina 48,5 % · arviomme 52 % · etu +5,6 %i2,03CLV −1,5 %ke 14.10.2026 klo 22:00Voitto0–3 → 3 maalia, raja 3,5
AS Roma – Real MadridMestarien liigaJalkapalloYli 3,5 maaliaYli/alle 3,5 maalia · 1xBetKerroin 2,15 · markkina 45,7 % · arviomme 48 % · etu +3,2 %i2,15CLV ±0,0 %ke 14.10.2026 klo 22:00Voitto3–4 → 7 maalia, raja 3,5
FC Cincinnati – New England RevolutionMLSJalkapalloAlle 3,5 maaliaYli/alle 3,5 maalia · 1xBetKerroin 2,07 · markkina 47,2 % · arviomme 52 % · etu +7,6 %i2,07CLV +4,1 %to 15.10.2026 klo 02:30Häviö2–3 → 5 maalia, raja 3,5
Chicago Fire – Philadelphia UnionMLSJalkapalloYli 3,5 maaliaYli/alle 3,5 maalia · CasumoKerroin 2,05 · markkina 47,7 % · arviomme 50 % · etu +2,5 %i2,05CLV +0,5 %to 15.10.2026 klo 03:30Voitto1–3 → 4 maalia, raja 3,5
LA Galaxy – Portland TimbersMLSJalkapalloYli 3,5 maaliaYli/alle 3,5 maalia · Pinnaclehuomio: Z. McGraw ei kokoonpanossaKerroin 2,04 · markkina 48,1 % · arviomme 51 % · etu +4,0 %i2,04CLV +3,0 %to 15.10.2026 klo 05:30Häviö2–0 → 2 maalia, raja 3,5

Illan ohjelmassa on jalkapalloa Mestarien liigasta ja MLS:stä, kun Euroopan huippuottelut jatkuvat alkuillasta ja Pohjois-Amerikan sarja vie pelit yön puolelle. Lisäksi tarjolla on NHL-jääkiekkoa sekä MLB-baseballia, joten kattaus ulottuu useaan eri lajiin ja aikavyöhykkeeseen.

Todennäköiset

Todennäköiset ovat suosikkeja, joiden voittoa pidämme vähintään yhtä todennäköisenä kuin markkina. Ne osuvat useammin kuin arvokohteet, mutta pieni kerroin tarkoittaa, että yksi häviö syö useamman voiton. Etu on tässä kaistassa yleensä nollan tuntumassa tai miinuksella, koska kerroin sisältää välittäjän marginaalin – pitkän aikavälin palautus on markkinan tasolla, ei sen yläpuolella.

Los Angeles Dodgers – Milwaukee Brewers: Los Angeles Dodgers voittaa @ 1,61

Tilastot. MLB:n ottelusivu nimeää aloittajiksi Robert Gasserin (pudotuspelien ERA 2,25) ja Blake Snellin (2,45). Snellin kolmessa ensimmäisessä pudotuspelialoituksessa saldo oli 21,0 vuoroparia, 0,86 ERA ja 28 strikeoutia; Gasserin kolmessa viimeisessä runkosarja-aloituksessa hän salli kaksi ansaittua juoksua 18,0 vuoroparissa. Tilanne. Aloittavat syöttäjät Gasser ja Snell on nimetty MLB:n virallisella ottelusivulla. Virallinen lyöntijärjestys oli tarkistushetkellä vielä TBD; Milwaukee johtaa NLCS-sarjaa 2–0, ja sen bullpenin pudotuspelien ERA oli ennen ottelua 0,31. Arvio. Los Angeles Dodgers 60,9 % · Milwaukee Brewers 39,1 % Miksi pelaamme. Snellin vire ja kotietu tekevät Dodgersista perustellun suosikin, mutta Gasserin vahva loppukausi sekä Brewersin bullpen tasapainottavat asetelmaa. Konkreettista lähteellistä syytä poiketa markkinan reilusta arviosta ei ole.

Kerroin 1,61 · markkina 60,9 % · arviomme 61 % · etu -2,0 %

Colorado Avalanche – Dallas Stars: Colorado Avalanche voittaa (jatkoaika ja voittolaukaukset mukaan lukien) @ 1,75

Tilastot. Colorado on aloittanut kauden saldolla 4–2–0 ja Dallas 2–3–1; edellinen kohtaaminen päättyi Coloradolle 3–2. Coloradon YV/AV-luvut ovat 23,8 % / 80,0 % ja Dallasin 14,2 % / 85,0 %. DeSmith on torjunut kauden ainoassa ottelussaan 92,3 % ja Wedgewood 89,7 %. Tilanne. Dallasin Casey DeSmith on vahvistettu aloittajaksi, kun taas Coloradon Scott Wedgewood on ennakoitu, ei vahvistettu. Molemmat pelaavat peräkkäisinä päivinä, mutta Dallas matkusti edellisillan kotiottelun jälkeen Denveriin; Wyatt Johnston on sairauden vuoksi sivussa. Arvio. Colorado Avalanche: 55,7 % · Dallas Stars: 44,3 % Miksi pelaamme. Colorado on kotonaan perusteltu niukka suosikki, mutta molempien B2B ja varamaalivahtien asetelma eivät anna lähteellistä syytä nostaa arviota markkinan reilun 55,7 prosentin yläpuolelle.

Kerroin 1,75 · markkina 55,7 % · arviomme 56 % · etu -2,5 %

Inter Miami CF – New York City FC: Inter Miami CF voittaa @ 1,63

Tilastot. Inter Miami on tehnyt viimeisessä 10 ottelussaan 2,4 ja päästänyt 1,4 maalia ottelua kohden; NYCFC:n vastaavat luvut ovat 1,1 ja 1,4. MLS:n ottelusivulla Miamin laukauskeskiarvo on 15,3 ja NYCFC:n 11,8. Tilanne. Molemmilla on neljä lepopäivää. NYCFC:n oma raportti vahvistaa Moralezin, Parksin, Trewinin, Farnósin ja Baieran poissaolot, kun taas Interiltä puuttuvat API-Footballin mukaan Allende, Bright, Mura ja Silvetti; avauskokoonpanot ovat vielä ennakoituja, eivät vahvistettuja. Arvio. Inter Miami CF: 59,2 % · Tasapeli: 21,9 % · New York City FC: 18,9 % Miksi pelaamme. Miami on hyökkäyslukujen ja NYCFC:n keskikenttäpoissaolojen vuoksi ottelun selvä suosikki. Emme kuitenkaan näe lähteellistä syytä nostaa arviota markkinan reilun 59,2 prosentin yläpuolelle.

Kerroin 1,63 · markkina 59,2 % · arviomme 59 % · etu -3,5 %

Yli/alle ja tasoitus

Yli/alle-kohteissa veikataan ottelun kokonaismaali- tai pistemäärää, ei voittajaa. Kerroin on 1,70–2,20 ja peruste on aina nimetty: ottelutahti, maalivahdit, poissaolot tai olosuhteet. Jääkiekossa jatkoaika ja voittomaalikilpailu lasketaan mukaan, jalkapallossa vain varsinainen peliaika. Tasoituskohteissa veikataan voittomarginaalia: Lakers −4,5 voittaa, jos Lakers voittaa vähintään viidellä.

Bodø/Glimt – Borussia Dortmund: Yli 3,5 maalia @ 1,97

Tilastot. Bodø/Glimtin 10 ottelun otoksessa maaleja on syntynyt yhteensä 4,6 ottelua kohti, ja yli 2,5 on toteutunut 10/10. Dortmundin otteluissa vastaava kokonaiskeskiarvo on 3,7 ja yli 2,5 on toteutunut 8/10; lisäksi Bodø/Glimt on tehnyt kolme maalia jokaisessa viidessä viime kotieuro-ottelussaan. Tilanne. Bodø/Glimtiltä puuttuu puolustaja Odin Bjørtuft ja useita keskikenttäpelaajia, Dortmundilta muun muassa toppari Nico Schlotterbeck ja Emre Can. Joukkueilla on alla 4–5 lepopäivää, ja Aspmyran tekonurmi sopii kotijoukkueen rohkeaan 4–3–3-hyökkäyspeliin; avauskokoonpanot eivät näkyneet vahvistettuina UEFA:n sivulla hakuhetkellä. Arvio. Yli: 56 % · Alle: 44 % Miksi pelaamme. Tuore maaliotos on molemmilla hyökkäysvoittoinen, ja puolustuspään poissaolot lisäävät neljän maalin ottelun todennäköisyyttä markkina-arvioon nähden. Poikkeama markkinasta: Arvio kallistuu yli markkinan, koska joukkueiden viime ottelujen maalimäärät ovat korkeat ja kummankin puolustuksesta puuttuu pelaajia.

Kerroin 1,97 · markkina 50,0 % · arviomme 56 % · etu +10,3 %

FC Cincinnati – New England Revolution: Alle 3,5 maalia @ 2,07

Tilastot. Cincinnatin 10 viime ottelussa syntyi keskimäärin 3,7 ja New Englandin otteluissa 3,3 maalia. Cincinnati ylitti 3,5 maalia 6/10 kertaa, mutta New England vain 2/10; yhdistelmäotoksesta 12/20 jäi alle rajan. Tilanne. Cincinnati pelaa ilman Evanderia, ja Nwobodo sekä Robinson ovat epävarmoja. New Englandilta puuttuvat Fofana, Harrison ja Yusuf, Campana on epävarma; molemmilla on neljän päivän palautuminen, ja Cincinnati on päästänyt kaudella jo 65 maalia. Arvio. Yli: 48 % · Alle: 52 % Miksi pelaamme. New Englandin ottelut ovat pysyneet 3,5 maalin alla selvästi useammin kuin markkina-arvio vihjaa, ja hyökkäyspään poissaolot tukevat maltillista alle-siirtoa. Cincinnatin puolustusriski pitää arvion lähellä markkinaa. Poikkeama markkinasta: Arvio kallistuu alle markkinan, koska joukkueiden 20 ottelun yhdistelmäotoksessa 12 jäi alle 3,5 maalin ja hyökkäyspään Evander on sivussa sekä Campana epävarma.

Kerroin 2,07 · markkina 47,2 % · arviomme 52 % · etu +7,6 %

ŠK Slovan Bratislava – VfB Stuttgart: Alle 3,5 maalia @ 2,03

Tilastot. Slovanin viimeisten 10 ottelun saldo on 2,2 tehtyä ja 1,8 päästettyä maalia ottelua kohden, Stuttgartin 2,3 ja 1,1. Listatuista 20 ottelusta 11 jäi alle 3,5 maalin, ja Stuttgart piti kuusi nollapeliä. Tilanne. Avauskokoonpanot on vahvistettu: Takáč ja Bredlow aloittavat maalissa, ja molempien keskeiset hyökkääjät ovat mukana. Stuttgartin puolustuksesta puuttuu Mittelstädt sekä rotaatiosyvyyttä, mutta Chabot, Jeltsch ja Vagnoman muodostavat yhä kilpailukykyisen rungon; Slovanin poissaolojen vaikutus on rajallinen. Arvio. Yli: 48 % · Alle: 52 % Miksi pelaamme. Vaikka joukkueiden otteluissa on nähty runsaasti yli 2,5 maalin tuloksia, 3,5 on selvästi korkeampi raja. Stuttgartin kuusi nollapeliä ja 11/20 alle-tulos tukevat niukasti alle-suuntaa. Poikkeama markkinasta: Viime ottelujen 3,5-rajan jakauma ja Stuttgartin kuusi nollapeliä painavat arviota hieman alle-suuntaan markkinaan nähden.

Kerroin 2,03 · markkina 48,5 % · arviomme 52 % · etu +5,6 %

LA Galaxy – Portland Timbers: Yli 3,5 maalia @ 2,04

Tilastot. Galaxyn viimeisen 10 ottelun kokonaismaalikeskiarvo on 3,6 ja Portlandin 3,9. Yli 3,5 maalia toteutui kummankin otoksessa 5/10, ja molemmat ovat päästäneet keskimäärin 2,1 maalia ottelua kohti. Tilanne. Galaxyltä puuttuvat H. Lozano ja R. Puig, mutta Portlandin kuuden poissaolijan ryhmässä on useita puolustajia. Tämän ottelun avauskokoonpanoja ei ollut vielä vahvistettu MLS:n ottelusivulla; kyseessä on tärkeä pudotuspeliviivan kamppailu, jossa Galaxy oli ennakon mukaan kolme pistettä Portlandin edellä. Arvio. Yli: 51 % · Alle: 49 % Miksi pelaamme. Korkea viime ottelujen maalitaso ja Portlandin puolustuksen poissaolot kallistavat arviota lievästi yli markkinan, vaikka Galaxyn hyökkäyspoissaolot rajoittavat eron pieneksi. Poikkeama markkinasta: Korkeat viime ottelujen kokonaismaalikeskiarvot ja Portlandin useat puolustuspoissaolot nostavat yli-arviota hieman markkinan reilun todennäköisyyden yläpuolelle.

Kerroin 2,04 · markkina 48,1 % · arviomme 51 % · etu +4,0 %

AS Roma – Real Madrid: Yli 3,5 maalia @ 2,15

Tilastot. Roma on tehnyt viimeisessä 10 ottelussaan 2,1 ja päästänyt 1,0 maalia ottelua kohti; Real Madridin luvut ovat 2,4 ja 0,9. Yli 2,5 maalia toteutui Roman otteluissa 7/10 ja Realin otteluissa 8/10, mutta yli 3,5:n osumat olivat tuloslistasta laskettuna 6/10 ja 4/10. Tilanne. Roman maalilla aloittaa Gollini loukkaantuneen Svilarin sijasta, ja Realilta puuttuvat puolustajat Asencio, Militão ja Mendy. Vahvistetuissa avauksissa Roma lähtee kolmikolla Dybala–Malen–Soulé ja Real kolmikolla Diomande–Vinícius–Mbappé; kummallakaan ei ole peräkkäistä pelipäivää. Arvio. Yli: 48 % · Alle: 52 % Miksi pelaamme. Roman maalivahtivaihdos ja Realin puolustuspoissaolot nostavat neljän maalin mahdollisuutta hieman markkina-arviota korkeammaksi, vaikka Courtoisin aloitus pitää poikkeaman maltillisena. Poikkeama markkinasta: Svilarin poissaolo sekä Real Madridin kolme puolustuspoissaoloa nostavat yli 3,5 maalin arviota hieman markkinan reilun todennäköisyyden yläpuolelle.

Kerroin 2,15 · markkina 45,7 % · arviomme 48 % · etu +3,2 %

Chicago Fire – Philadelphia Union: Yli 3,5 maalia @ 2,05

Tilastot. Chicago on kirjannut viimeisessä 10 ottelussaan yhteismaalikeskiarvon 3,3, Philadelphia 4,3. Yli 3,5 maalia toteutui Chicagon otoksessa 4/10 ja Philadelphian otoksessa 7/10; kauden 28 MLS-ottelun maalisaldot ovat Chicago 51–40 ja Philadelphia 56–45. Tilanne. Chicago on ilman Dje D’Avillaa, André Francoa, Robin Lodia, Anzor Mekvabishvilia ja Sam Rogersia, mikä ohentaa etenkin keskikenttää; Philadelphia Unionilta puuttuu API-Footballin mukaan Agustin Anello. Molemmilla on neljä lepopäivää, Philadelphia on 13 ottelun tappiottomassa putkessa ja Chicagolle voitto varmistaisi pudotuspelipaikan. Avauskokoonpanot julkaistaan vasta noin tunti ennen ottelua. Arvio. Yli: 50 % · Alle: 50 % Miksi pelaamme. Philadelphian 3,1 tehtyä maalia ottelua kohti viimeisessä 10 pelissä sekä Chicagon keskikenttäpoissaolot nostavat yli 3,5 maalin arvion niukasti markkinaa korkeammaksi. Poikkeama markkinasta: Nostan yli-arviota hieman markkinasta Philadelphian erittäin korkean viimeaikaisen maalitahdin ja Chicagon useiden keskikenttäpoissaolojen vuoksi.

Kerroin 2,05 · markkina 47,7 % · arviomme 50 % · etu +2,5 %

Erikoisvedot

Ei erikoisvetoja tässä julkaisussa.

Pelaa vastuullisesti ja vain rahalla, jonka voit hävitä. Vinkit ovat näkemyksiä, eivät lupauksia voitosta.