maanantai 2.11.2026 · Aamupäivä · julkaistu ma 2.11.2026 klo 09:00

Vinkit 2026-11-02

Tulos: 6/10 osui · palautus 106,3 %

OtteluLajiKohdeKerroinAlkoiTilaTulos
TodennäköisetKerroin 1,30–1,75 · osuvat useammin kuin arvokohteet, mutta pienellä kertoimella yksi häviö syö useamman voiton. Etu on näissä yleensä nollan tuntumassa tai miinuksella – ei ylikerrointa eikä varmoja.
SonderjyskE – FC CopenhagenSuperliga (DEN)JalkapalloFC Copenhagen voittaaOttelun voittaja (1X2)Kerroin 1,49 · markkina 64,9 % · arviomme 65 % · etu -3,4 %i1,49↓ 1,44CLV +2,3 ppma 2.11.2026 klo 20:00Voitto0–2 (FC Copenhagen voitti)
Atalanta BC – ParmaSerie AJalkapalloAtalanta BC voittaaOttelun voittaja (1X2)Kerroin 1,54 · markkina 63,3 % · arviomme 63 % · etu -2,5 %i1,54↓ 1,43CLV +5,0 ppma 2.11.2026 klo 21:45Häviö0–3 (Parma voitti)
Stade de Reims – SochauxLigue 2JalkapalloStade de Reims voittaaOttelun voittaja (1X2)huomio: M. Debondt, M. Gbane, J. Okumu, Lenny Sylla ei kokoonpanossaKerroin 1,72 · markkina 55,3 % · arviomme 55 % · etu -4,9 %i1,72↓ 1,62CLV +3,6 ppma 2.11.2026 klo 21:45Voitto2–0 (Reims voitti)
Mallorca – Cádiz CFSegunda DivisiónJalkapalloMallorca voittaaOttelun voittaja (1X2)Kerroin 1,51 · markkina 63,7 % · arviomme 64 % · etu -3,8 %i1,51↓ 1,46CLV +2,3 ppma 2.11.2026 klo 22:00Voitto2–1 (Mallorca voitti)
Independiente Rivadavia – BanfieldArgentiinan PrimeraJalkapalloIndependiente Rivadavia voittaaOttelun voittaja (1X2)Kerroin 1,59 · markkina 60,4 % · arviomme 60 % · etu -4,0 %i1,59↑ 1,61CLV −0,8 ppti 3.11.2026 klo 02:15Voitto3–1 (Independiente Rivadavia kotivoitto)
Yli/alle ja tasoitusYli/alle-kohteissa veikataan ottelun kokonaismaali- tai pistemäärää, ei voittajaa. Kerroin on 1,70–2,20 ja peruste on aina nimetty: ottelutahti, maalivahdit, poissaolot tai olosuhteet. Jääkiekon maalimäärät ratkaistaan jatkoaika ja voittolaukauskilpailu mukaan lukien; voittolaukauskilpailu lasketaan yhtenä maalina. Jalkapallossa vain varsinainen peliaika. Tasoituskohteissa veikataan voittomarginaalia: Lakers −4,5 voittaa, jos Lakers voittaa vähintään viidellä.
Genclerbirligi SK – AlanyasporSüper LigJalkapalloYli 2,5 maaliaYli/alle 2,5 maaliahuomio: Ousmane Diabate, O. Etebo, Kévin Rodrigues, D. Goutas, F. Aksoy, Paolo Fernandes ei kokoonpanossaKerroin 2,12 · markkina 46,6 % · arviomme 50 % · etu +6,0 %i2,12↓ 2,04CLV +1,9 ppma 2.11.2026 klo 19:00Voitto5–0 → 5 maalia, raja 2,5
Red Star – NancyLigue 2JalkapalloAlle 2,5 maaliaYli/alle 2,5 maaliaKerroin 1,87 · markkina 51,9 % · arviomme 58 % · etu +8,5 %i1,87↓ 1,84CLV +0,9 ppma 2.11.2026 klo 21:45Häviö1–4 → 5 maalia, raja 2,5
Lorient – BrestLigue 1JalkapalloYli 2,5 maaliaYli/alle 2,5 maaliahuomio: B. Chardonnet, R. Le Guen, G. Versini, B. Fadiga ei kokoonpanossaKerroin 2,13 · markkina 45,4 % · arviomme 48 % · etu +2,2 %i2,13↑ 2,26CLV −2,7 ppma 2.11.2026 klo 21:45Häviö0–2 → 2 maalia, raja 2,5
Newcastle United – EvertonValioliigaJalkapalloAlle 2,5 maaliaYli/alle 2,5 maaliahuomio: T. Livramento, J. Grealish ei kokoonpanossaKerroin 2,20 · markkina 44,2 % · arviomme 47 % · etu +3,4 %i2,20→ 2,20CLV 0,0 ppma 2.11.2026 klo 22:00Voitto0–1 → 1 maalia, raja 2,5
Independiente Rivadavia – BanfieldArgentiinan PrimeraJalkapalloAlle 2,5 maaliaYli/alle 2,5 maaliaKerroin 1,93 · markkina 50,0 % · arviomme 53 % · etu +2,3 %i1,93↑ 1,94CLV −0,3 ppti 3.11.2026 klo 02:15Häviö3–1 → 4 maalia, raja 2,5

Aiemmat tulokset eivät ole tae tulevasta.

Maanantain pelitarjonta painottuu vahvasti eurooppalaiseen jalkapalloon, kun ohjelmassa on otteluita muun muassa Englannin, Italian, Ranskan, Tanskan, Turkin ja Espanjan sarjoista. Illan myöhäisemmässä tarjonnassa pelataan lisäksi Argentiinan pääsarjaa, joten seurattavaa riittää pitkälle yöhön.

Todennäköiset

Todennäköiset ovat suosikkeja, joiden voittoa pidämme vähintään yhtä todennäköisenä kuin markkina. Ne osuvat useammin kuin arvokohteet, mutta pieni kerroin tarkoittaa, että yksi häviö syö useamman voiton. Etu on tässä kaistassa yleensä nollan tuntumassa tai miinuksella, koska kerroin sisältää välittäjän marginaalin – pitkän aikavälin palautus on markkinan tasolla, ei sen yläpuolella.

Atalanta BC – Parma: Atalanta BC voittaa @ 1,54

Tilastot. Atalantan kymmenen viime ottelun saldo on 3–2–5 ja maalikeskiarvot 1,7 tehtyä sekä 1,9 päästettyä. Parma on samalla otoksella 1–2–7 ja tehnyt vain 0,5 maalia ottelua kohden, päästettyjen keskiarvon ollessa 1,7. Tilanne. Atalantalta puuttuu yhdeksän pelaajaa, mukaan lukien useita puolustuksen vaihtoehtoja sekä Raspadori ja Scamacca; Parmalta puuttuvat Bernabe ja Valenti. Atalantalla on neljä lepopäivää mutta seuraava europeli jo kolmen päivän kuluttua, Parmalla viisi lepopäivää ottelun molemmin puolin. Arvio. Atalanta BC 63,3 % · Tasapeli 21,7 % · Parma 15,0 % Miksi pelaamme. Parman erittäin vähäinen maalituotanto tekee Atalantasta selvän suosikin, mutta Atalantan laaja poissaololista estää nostamasta arviota markkinan reilun todennäköisyyden yläpuolelle.

Kerroin 1,54 · markkina 63,3 % · arviomme 63 % · etu -2,5 %

SonderjyskE – FC Copenhagen: FC Copenhagen voittaa @ 1,49

Tilastot. SonderjyskE on tehnyt viimeisessä 10 ottelussaan 1,6 ja päästänyt 2,5 maalia ottelua kohden; FC Copenhagenin vastaavat luvut ovat 1,7 ja 0,8. Viiden viime ottelun saldot ovat SonderjyskElle 2–0–3 ja FCK:lle 2–2–1, ja elokuun keskinäisen liigapelin FCK voitti 3–1. Tilanne. Poissaolot on tarkistettu API-Footballista: SonderjyskEltä puuttuu viisi ja FCK:lta kaksi pelaajaa, joista M. Mattsson on sivussa polvivamman vuoksi. FCK pelaa kolmannen ottelunsa kahdeksaan päivään ja kohtaa europelissä FC Iberia 1999:n kolmen päivän päästä, kun SonderjyskE on levännyt kahdeksan päivää; alkamisaika on vahvistettu DBU:lta. Arvio. SonderjyskE: 15,4 % · Tasapeli: 19,8 % · FC Copenhagen: 64,9 % Miksi pelaamme. FCK:n selvästi parempi päästettyjen maalien taso tekee siitä perustellun suosikin, mutta otteluruuhka ja rotaatioriski ovat olennaisia vastatekijöitä. Siksi emme poikkea markkinan reilusta 64,9 prosentin arviosta.

Kerroin 1,49 · markkina 64,9 % · arviomme 65 % · etu -3,4 %

Mallorca – Cádiz CF: Mallorca voittaa @ 1,51

Tilastot. Mallorcan kymmenen viime ottelun maalikeskiarvot ovat 1,1 tehtyä ja 0,6 päästettyä; Cádiz CF:n 1,5 ja 1,3. Mallorca on 11 kierroksen jälkeen seitsemäntenä 19 pisteellä, Cádiz 18:ntena 10 pisteellä. Tilanne. Mallorca saa lepoedun: edellisestä ottelusta on yhdeksän päivää, Cádizilla neljä. Tuoreessa ennakossa molemmilta on nimetty kolme poissaolijaa sekä epävarmoja pelaajia, joten kokoonpanotieto ei tue selvää lisänostoa kotisuosikille. Arvio. Mallorca 63,7 % · Tasapeli 22,6 % · Cádiz CF 13,7 % Miksi pelaamme. Mallorca on tulosten, puolustuksen ja levon perusteella selvä suosikki, mutta lähteistä ei löydy riittävää markkinan hinnoittelematonta syytä nostaa arviota yli reilun markkinatason.

Kerroin 1,51 · markkina 63,7 % · arviomme 64 % · etu -3,8 %

Independiente Rivadavia – Banfield: Independiente Rivadavia voittaa @ 1,59

Tilastot. Independiente Rivadavian viiden viime liigaottelun saldo on 1–2–2 ja maalit 4–9; Banfieldin saldo on 1–3–1 ja maalit 6–6. Independiente on tehnyt kuudessa Clausuran kotiottelussa keskimäärin 2,33 maalia, mutta ei ole voittanut Banfieldia kuudessa viime keskinäisessä. Tilanne. Tuore ennakko nimesi molempien todennäköiset avaukset; FotMob listasi Independienteltä neljä ja Banfieldiltä yhden poissaolon. Molemmilla on pudotuspelimotivaatiota, eikä otteluruuhkaa ole. Arvio. Independiente Rivadavia 60,4 % · Tasapeli 23,3 % · Banfield 16,3 % Miksi pelaamme. Kotietu ja kauden kokonaisvahvuus tekevät Independientestä selvän suosikin, mutta heikko viime vire, poissaolot ja Banfieldin vahva keskinäinen historia estävät nostamasta arviota markkinan reilun 60,4 prosentin yläpuolelle.

Kerroin 1,59 · markkina 60,4 % · arviomme 60 % · etu -4,0 %

Stade de Reims – Sochaux: Stade de Reims voittaa @ 1,72

Tilastot. Reimsin kymmenen viime ottelun keskiarvot ovat 2,0 tehtyä ja 1,5 päästettyä maalia; Sochaux’n vastaavat luvut ovat 1,0 ja 1,0. Reims on Ligue 2:ssa tappioton saldolla 4–6–0 ja 18 pisteellä, kun Sochaux’n saldo on 2–5–3 ja 11 pistettä. Tilanne. Reimsiltä puuttuvat loukkaantuneet Maël Debondt, Mory Gbane, Hafiz Umar Ibrahim, Joseph Okumu, Lenny Sylla ja Martial Tia. Sochaux’n tuoreessa virallisessa ennakossa ei raportoitu poissaoloja, ja vierasjoukkueella on kolme lepopäivää enemmän. Arvio. Stade de Reims: 55,3 % · Tasapeli: 24,7 % · Sochaux: 20,0 % Miksi pelaamme. Reimsin tappiottomuus ja hyökkäysteho puoltavat kotivoittoa, mutta poissaolot ja Sochaux’n lepoetu ovat vastapainoja. Konkreettista, markkinan ulkopuolista syytä nostaa kotivoiton arviota ei löytynyt, joten arvio pidetään markkinan reilussa 55,3 prosentissa.

Kerroin 1,72 · markkina 55,3 % · arviomme 55 % · etu -4,9 %

Yli/alle ja tasoitus

Yli/alle-kohteissa veikataan ottelun kokonaismaali- tai pistemäärää, ei voittajaa. Kerroin on 1,70–2,20 ja peruste on aina nimetty: ottelutahti, maalivahdit, poissaolot tai olosuhteet. Jääkiekossa jatkoaika ja voittomaalikilpailu lasketaan mukaan, jalkapallossa vain varsinainen peliaika. Tasoituskohteissa veikataan voittomarginaalia: Lakers −4,5 voittaa, jos Lakers voittaa vähintään viidellä.

Red Star – Nancy: Alle 2,5 maalia @ 1,87

Tilastot. Red Starin 10 ottelun maalikeskiarvot ovat 1,3 tehtyä ja 1,2 päästettyä, Nancyn 1,3 ja 1,0. Yli 2,5 on toteutunut Red Starin otoksessa 5/10 ja Nancyn 4/10; Ligue 2:ssa Nancy on päästänyt vain 0,8 maalia ottelua kohden ja pitänyt viisi nollapeliä. Tilanne. Ennakkotieto ei ilmoita kummallekaan joukkueelle poissaoloja, mutta viralliset avaukset julkaistaan vasta lähempänä alkua. Lepoa on ollut Red Starilla seitsemän ja Nancylla kymmenen päivää, joten rasitus ei työnnä arviota ylöspäin. Arvio. Yli: 42 % · Alle: 58 % Miksi pelaamme. Nancyn puolustuslukemat ja Red Starin kotiotteluiden vähäinen maalimäärä tukevat alle-suuntaa markkinaa vahvemmin. Poikkeama markkinasta: Arvio kallistuu alle markkinan, koska Nancyn vahva puolustus ja Red Starin vähämaaliset kotiottelut painavat kokonaismaalien odotusta.

Kerroin 1,87 · markkina 51,9 % · arviomme 58 % · etu +8,5 %

Genclerbirligi SK – Alanyaspor: Yli 2,5 maalia @ 2,12

Tilastot. Gençlerbirliğin 10 ottelun otoksessa kokonaismaalikeskiarvo oli 2,8 ja yli 2,5 toteutui 5/10 kertaa. Alanyasporin otteluissa keskiarvo oli 2,5 maalia ja raja ylittyi 6/10 kertaa. Tilanne. Gençlerbirliğin puolustuksesta K. Rodrigues on poissa sekä D. Goutas ja P. Pereira epävarmoja; lisäksi O. Diabate ja P. Etebo puuttuvat. Alanyasporilta F. Aksoy ja P. Fernandes ovat epävarmoja, eikä kummallakaan joukkueella ole poikkeuksellisen tiivistä ottelutahtia. Arvio. Yli: 50 % · Alle: 50 % Miksi pelaamme. Viime otteluiden yhteinen 11/20 ylitystahti ja Gençlerbirliğin puolustuslinjan vajaus nostavat yli-arvion markkinaa korkeammaksi. Poikkeama markkinasta: Viime otteluiden 11/20 ylitystahti ja Gençlerbirliğin puolustuslinjan poissaolo- sekä epävarmuustilanne nostavat yli-arvion markkinan reilun arvion yläpuolelle.

Kerroin 2,12 · markkina 46,6 % · arviomme 50 % · etu +6,0 %

Newcastle United – Everton: Alle 2,5 maalia @ 2,20

Tilastot. Newcastle on tehnyt viimeisessä 10 ottelussaan 1,5 ja päästänyt 1,7 maalia ottelua kohden; yli 2,5 toteutui 6/10. Evertonin luvut ovat 1,4 tehtyä ja 1,0 päästettyä, ja yli 2,5 toteutui 4/10. xG ei saatavilla. Tilanne. Evertonin toppari Jarrad Branthwaiten odotetaan palaavan kokoonpanoon. Newcastlella on kaksi varmaa poissaoloa ja kolme epävarmaa pelaajaa, joista Fernandez-Pardo ja Osula ovat hyökkäysvaihtoehtoja; Evertonin Grealish on epävarma. Ottelu alkaa 2.11.2026 klo 22.00 Suomen aikaa. Arvio. Yli: 53 % · Alle: 47 % Miksi pelaamme. Evertonin 1,0 päästettyä maalia ottelua kohden ja Branthwaiten odotettu paluu tukevat vähämaalisuutta. Newcastlen hyökkäysrotaation epävarmuudet nostavat alle-arvion markkinan 44,2 prosentista 47 prosenttiin. Poikkeama markkinasta: Arvio kallistuu markkinaa enemmän alle, koska Evertonin puolustuslukema on vahva, Branthwaiten odotetaan palaavan ja Newcastlen hyökkäysrotaatiossa on epävarmuuksia.

Kerroin 2,20 · markkina 44,2 % · arviomme 47 % · etu +3,4 %

Independiente Rivadavia – Banfield: Alle 2,5 maalia @ 1,93

Tilastot. Independiente Rivadavian viiden viime ottelun maalisaldo on 4–9 ja Banfieldin 6–6. Otteluiden kokonaismaalikeskiarvot ovat 2,6 ja 2,4, mutta kummaltakin vain 2/5 ottelua ylitti 2,5 maalia; 14 kierroksen saldot ovat 17–22 ja 15–20. Tilanne. FotMob listaa kotijoukkueelta sivuun muun muassa hyökkääjä Maximiliano Salasin ja Banfieldilta hyökkääjä Manuel Arteagan; kokoonpanot ovat vielä ennakoituja. Ottelu alkaa tiistaina 3.11.2026 klo 02.15 Suomen aikaa, ja molemmat tarvitsevat pisteitä pudotuspelipaikkojen tavoittelussa. Arvio. Yli: 47 % · Alle: 53 % Miksi pelaamme. Viimeaikainen ylitystaajuus on jäänyt molemmilla 40 prosenttiin, ja hyökkäyspään poissaolot vahvistavat niukkaa alle-arviota markkinan tasajakoon nähden. Poikkeama markkinasta: Viiden ottelun matala ylitystaajuus ja molempien hyökkäyspään poissaolot siirtävät arviota niukasti alle 2,5 maalin suuntaan.

Kerroin 1,93 · markkina 50,0 % · arviomme 53 % · etu +2,3 %

Lorient – Brest: Yli 2,5 maalia @ 2,13

Tilastot. Lorientin 10 ottelun otoksessa kokonaismaalikeskiarvo on 2,1 ja yli 2,5 toteutui 5/10. Brestin vastaava keskiarvo on 3,2 ja ylitys toteutui 7/10; listatuissa sarjaotteluissa Brestin osuma on 6/8. Tilanne. Brestin puolustaja ja kapteeni Brendan Chardonnet on sivussa, ja hyökkääjä Giovani Versini on epävarma. Lorientilta puuttuvat keskikenttäpelaaja Bandiougou Fadiga ja laitapelaaja Panos Katseris; joukkueilla on ollut riittävästi lepoa, joten otteluruuhkaa ei ole. Arvio. Yli: 48 % · Alle: 52 % Miksi pelaamme. Brestin avoin viime otteluiden maaliprofiili ja Chardonnet’n poissaolo nostavat ylitysarviota hieman markkinaa korkeammaksi. Lorientin vähämaalisuus pitää edun kuitenkin pienenä. Poikkeama markkinasta: Brestin korkea maali- ja yli 2,5 -profiili sekä kapteeni-toppari Brendan Chardonnet’n poissaolo nostavat yli-arvion hieman markkinan reilun 45,4 prosentin yläpuolelle.

Kerroin 2,13 · markkina 45,4 % · arviomme 48 % · etu +2,2 %

Pelaa vastuullisesti ja vain rahalla, jonka voit hävitä. Vinkit ovat näkemyksiä, eivät lupauksia voitosta.