sunnuntai 11.10.2026 · Aamupäivä · julkaistu su 11.10.2026 klo 09:00
Vinkit 2026-10-11
Tulos: 10/12 osui · palautus 148,3 %
| Ottelu | Laji | Kohde | Kerroin | Alkoi | Tila | Tulos |
|---|---|---|---|---|---|---|
TodennäköisetKerroin 1,30–1,75 · osuvat useammin kuin arvokohteet, mutta pienellä kertoimella yksi häviö syö useamman voiton. Etu on näissä yleensä nollan tuntumassa tai miinuksella – ei ylikerrointa eikä varmoja. | ||||||
| Southampton – PortsmouthChampionship (ENG) | Jalkapallo | Southampton voittaaOttelun voittaja (1X2) · LeoVegas (SE)huomio: J. Murphy, C. Ogilvie ei kokoonpanossaKerroin 1,60 · markkina 59,6 % · arviomme 62 % · etu -0,8 %i | 1,60CLV +1,9 % | su 11.10.2026 klo 14:00 | Voitto | 1–0 (Southampton voitti) |
| Motherwell – CelticScottish Premiership | Jalkapallo | Celtic voittaaOttelun voittaja (1X2) · Pinnaclehuomio: C. Osmand, Yang Hyun-Jun, C. Carter-Vickers ei kokoonpanossaKerroin 1,60 · markkina 60,2 % · arviomme 60 % · etu -3,7 %i | 1,60CLV +2,6 % | su 11.10.2026 klo 14:00 | Voitto | 0–2 (Celtic voitti) |
| Rennes – AuxerreLigue 1 | Jalkapallo | Rennes voittaaOttelun voittaja (1X2) · 1xBetKerroin 1,48 · markkina 66,5 % · arviomme 67 % · etu -1,6 %i | 1,48CLV −1,4 % | su 11.10.2026 klo 18:15 | Voitto | 4–1 (Rennes voitti) |
| Real Betis – CA OsasunaLa Liga | Jalkapallo | Real Betis voittaaOttelun voittaja (1X2) · 1xBethuomio: Aimar Oroz ei kokoonpanossaKerroin 1,57 · markkina 62,6 % · arviomme 63 % · etu -1,7 %i | 1,57CLV +2,7 % | su 11.10.2026 klo 19:30 | Voitto | 5–2 (Real Betis voitti) |
| Flamengo – FluminenseBrasileirão Série A | Jalkapallo | Flamengo voittaaOttelun voittaja (1X2) · 1xBetKerroin 1,50 · markkina 64,1 % · arviomme 64 % · etu -3,9 %i | 1,50CLV −2,6 % | su 11.10.2026 klo 23:30 | Voitto | 1–0 (Flamengo voitti) |
ArvokohteetArviomme ylittää markkinan | ||||||
| Standard Liege – CharleroiPro League (BEL) | Jalkapallo | Charleroi voittaaOttelun voittaja (1X2) · Pinnaclehuomio: J. Homawoo, M. El Hankouri ei kokoonpanossaSokea arvio 45 % · markkina 38,5 % · etu +13,4 %iMiksi markkina on mielestämme väärässä: Charleroin alkukausi ja maalitaso ovat Standardia vahvemmat. | 2,52CLV −3,1 % | su 11.10.2026 klo 14:30 | Voitto | 0–1 (Charleroi voitti) |
Yli/alle ja tasoitusYli/alle-kohteissa veikataan ottelun kokonaismaali- tai pistemäärää, ei voittajaa. Kerroin on 1,70–2,20 ja peruste on aina nimetty: ottelutahti, maalivahdit, poissaolot tai olosuhteet. Jääkiekossa jatkoaika ja voittomaalikilpailu lasketaan mukaan, jalkapallossa vain varsinainen peliaika. Tasoituskohteissa veikataan voittomarginaalia: Lakers −4,5 voittaa, jos Lakers voittaa vähintään viidellä. | ||||||
| Torku Konyaspor – BasaksehirSüper Lig | Jalkapallo | Alle 2,5 maaliaYli/alle 2,5 maalia · 1xBethuomio: E. Destan, E. Višća ei kokoonpanossaKerroin 2,10 · markkina 46,2 % · arviomme 50 % · etu +5,0 %i | 2,10CLV −3,2 % | su 11.10.2026 klo 13:30 | Voitto | 0–0 → 0 maalia, raja 2,5 |
| FC St. Pauli – Karlsruher SC2. Bundesliiga | Jalkapallo | Alle 3,5 maaliaYli/alle 3,5 maalia · Tipicohuomio: M. Broschinski, M. Mathisen ei kokoonpanossaKerroin 1,75 · markkina 54,6 % · arviomme 60 % · etu +5,0 %i | 1,75CLV +9,4 % | su 11.10.2026 klo 14:30 | Voitto | 2–0 → 2 maalia, raja 3,5 |
| Elche CF – Celta VigoLa Liga | Jalkapallo | Yli 2,5 maaliaYli/alle 2,5 maalia · 1xBethuomio: F. Redondo, C. Starfelt, Miguel Román ei kokoonpanossaKerroin 2,07 · markkina 47,6 % · arviomme 51 % · etu +5,6 %i | 2,07CLV +1,5 % | su 11.10.2026 klo 15:00 | Häviö | 0–0 → 0 maalia, raja 2,5 |
| Hull City – EvertonValioliiga | Jalkapallo | Alle 2,5 maaliaYli/alle 2,5 maalia · PinnacleKerroin 1,89 · markkina 52,3 % · arviomme 59 % · etu +11,5 %i | 1,89CLV +12,0 % | su 11.10.2026 klo 16:00 | Häviö | 2–2 → 4 maalia, raja 2,5 |
| Cagliari – JuventusSerie A | Jalkapallo | Alle 2,5 maaliaYli/alle 2,5 maalia · Pinnaclehuomio: M. Locatelli, K. Thuram, J. Boga, A. Milik ei kokoonpanossaKerroin 1,88 · markkina 52,5 % · arviomme 57 % · etu +7,2 %i | 1,88CLV +5,6 % | su 11.10.2026 klo 21:45 | Voitto | 1–1 → 2 maalia, raja 2,5 |
| Grêmio – InternacionalBrasileirão Série A | Jalkapallo | Alle 2,5 maaliaYli/alle 2,5 maalia · LeoVegashuomio: S. Rochet, A. Sanabria ei kokoonpanossaKerroin 1,80 · markkina 53,6 % · arviomme 57 % · etu +2,6 %i | 1,80CLV +18,0 % | su 11.10.2026 klo 23:30 | Voitto | 1–1 → 2 maalia, raja 2,5 |
Sunnuntain tarjonta painottuu jalkapalloon, kun ohjelmassa on otteluita useista Euroopan pääsarjoista ja alemmilta sarjatasoilta. Päivä käynnistyy iltapäivän kamppailuilla ja jatkuu iltaan asti, minkä lisäksi Etelä-Amerikan pääsarjat tuovat ohjelmaan myöhäisillan paikalliskamppailuja.
Todennäköiset
Todennäköiset ovat suosikkeja, joiden voittoa pidämme vähintään yhtä todennäköisenä kuin markkina. Ne osuvat useammin kuin arvokohteet, mutta pieni kerroin tarkoittaa, että yksi häviö syö useamman voiton. Etu on tässä kaistassa yleensä nollan tuntumassa tai miinuksella, koska kerroin sisältää välittäjän marginaalin – pitkän aikavälin palautus on markkinan tasolla, ei sen yläpuolella.
Southampton – Portsmouth: Southampton voittaa @ 1,60
Tilastot. Southamptonin kymmenen viime ottelun maalikeskiarvot ovat 2,2 tehtyä ja 1,4 päästettyä, Portsmouthin 1,1 ja 1,4. Southampton on voittanut kaikki neljä kauden kotiotteluaan Championshipissa ja tehnyt jokaisessa vähintään kolme maalia; viiden viime liigapelin saldot ovat Southamptonille 2–2–1 ja Portsmouthille 1–2–2. Tilanne. Portsmouthilta puuttuu API-Footballin mukaan kuusi pelaajaa ja kaksi muuta on epävarmana, kun Southamptonilta vain Caspar Jander on epävarma. Southamptonin tuore otteluennakko kertoo Cyle Larinin ja Daniel Peretzin toipuneen; molemmilla joukkueilla on takana 22 päivän ottelutauko. Arvio. Southampton 62 % · Tasapeli 22 % · Portsmouth 16 % Miksi pelaamme. Portsmouthin laaja poissaolotilanne ja Southamptonin vahva kotialku nostavat kotivoiton arviota hieman markkinan reilun todennäköisyyden yläpuolelle. Derbyluonne ja neljä peräkkäistä tasapeliin päättynyttä liigakohtaamista pitävät arvion silti maltillisena. Poikkeama markkinasta: Kokoonpanotilanne nostaa Southamptonin arviota hieman markkinan reilun luvun yläpuolelle, koska Portsmouthilta puuttuu kuusi pelaajaa ja Southampton saa keskeisiä pelaajia takaisin pelikuntoon.
Kerroin 1,60 · markkina 59,6 % · arviomme 62 % · etu -0,8 %
Rennes – Auxerre: Rennes voittaa @ 1,48
Tilastot. Rennesillä on viidestä liigapelistä 10 pistettä ja Auxerrella kuusi. Rennesin kolme kotiottelua ovat tuottaneet kaksi voittoa ja tasapelin maalein 6–4, kun Auxerre on hävinnyt molemmat liigavieraspelinsä yhteismaalein 3–8. Tilanne. Rennesille ei ole ilmoitettu poissaoloja, kun Auxerrelta puuttuu seitsemän pelaajaa; Makosso on pelikiellossa ja etenkin Senayan sekä puolustuksen vaihtoehtojen poissaolot kaventavat rotaatiota. Molemmilla oli yhdeksän päivän tauko, mutta Rennes pelaa neljän päivän päästä Eurooppa-liigassa. Arvio. Rennes: 66,5 % · Tasapeli: 19,2 % · Auxerre: 14,3 % Miksi pelaamme. Rennesin kotietu ja Auxerren poissaolot tukevat suosikkiasemaa, mutta konkreettista näyttöä siitä, etteivät nämä tiedot jo sisältyisi markkinaan, ei löytynyt. Siksi arvio pidetään markkinan reilussa jakaumassa.
Kerroin 1,48 · markkina 66,5 % · arviomme 67 % · etu -1,6 %
Real Betis – CA Osasuna: Real Betis voittaa @ 1,57
Tilastot. La Ligan seitsemän kierroksen jälkeen Betis on saldossa 5–1–1 ja maaleissa 9–7, Osasuna saldossa 2–2–3 ja maaleissa 6–13. Kaikkien kilpailujen viime otoksessa Betisin maalikeskiarvot ovat 1,3 tehtyä ja 1,1 päästettyä (9 ottelua), Osasunan 0,9 ja 1,8 (10 ottelua). Tilanne. Osasunan 10.10. julkaistu matkaryhmä vahvistaa kuusi poissaoloa, mukana Aimar Oroz; Betisiltä on ilmoitettu sivuun Firpo, Losada ja Ruibal. Betis kohtaa Porton kolmen päivän päästä, ja otteluennakossa arvioidaan kokoonpanon kiertävän. Arvio. Real Betis: 62,6 % · Tasapeli: 21,3 % · CA Osasuna: 16,1 % Miksi pelaamme. Betis on selvästi todennäköisin voittaja paremman alkukauden ja Osasunan laajemman poissaololistan vuoksi. Porto-ottelun aiheuttama rotaatioriski estää kuitenkin nostamasta arviota markkinan reilun 62,6 prosentin yläpuolelle.
Kerroin 1,57 · markkina 62,6 % · arviomme 63 % · etu -1,7 %
Motherwell – Celtic: Celtic voittaa @ 1,60
Tilastot. API-Footballin 10 ottelun otoksessa Motherwell teki 1,1 ja päästi 1,7 maalia ottelua kohden; Celticin vastaavat luvut olivat 1,7 ja 1,3. Celtic on seitsemän liigaottelun jälkeen 18 pisteessä ja Motherwell kahdeksassa pisteessä, mutta molempien viimeaikainen tulosjakso on heikko. Tilanne. Motherwellilta on tuoreen raportin mukaan sivussa tai epävarmana useita pelaajia. Celticiltä Johnston, Osmand ja Yang on merkitty sivuun sekä Carter-Vickers ja Jota epävarmoiksi; Tierney on harjoitellut viikon ja ilmoittanut olevansa valmis. Celtic pelaa neljän päivän kuluttua vieraissa Benficaa vastaan. Arvio. Motherwell: 19,6 % · Tasapeli: 20,2 % · Celtic: 60,2 % Miksi pelaamme. Celtic on materiaalinsa ja sarja-asemansa vuoksi selvä suosikki, mutta poissaolot, kolmen tappion jakso ja tuleva europeli eivät anna lähteellistä syytä nostaa arviota markkinan reilun 60,2 prosentin yläpuolelle.
Kerroin 1,60 · markkina 60,2 % · arviomme 60 % · etu -3,7 %
Flamengo – Fluminense: Flamengo voittaa @ 1,50
Tilastot. Flamengon 10 viime ottelun saldo on 1,8 tehtyä ja 0,8 päästettyä maalia ottelua kohti, Fluminensen 2,1 ja 1,3; yli 2,5 maalia toteutui vastaavasti 6/10 ja 7/10 ottelussa. Ennen 30. kierrosta Flamengo on sarjakärjessä 61 pisteellä ja Fluminense kolmantena 51 pisteellä 29 ottelun jälkeen. Tilanne. Flamengolta puuttuvat muun muassa Jorginho ja de Arrascaeta, Fluminenselta Cano ja John Kennedy; Rene on epävarma. Fluminensen ennakoidaan käyttävän sekamiehitystä, ja molemmilla on Libertadores-ottelu kaksi päivää myöhemmin. Arvio. Flamengo 64,1 % · Tasapeli 21,7 % · Fluminense 14,2 % Miksi pelaamme. Flamengo on sarjakärki ja perustasoltaan selvästi vahvempi, mutta avainpoissaolot, derbyluonne ja molempien tuleva Libertadores-ottelu tasapainottavat asetelmaa. Siksi arvio pidetään täsmälleen markkinan reilussa todennäköisyydessä eikä riippumatonta etua synny.
Kerroin 1,50 · markkina 64,1 % · arviomme 64 % · etu -3,9 %
Arvokohteet
Arvokohteissa arviomme ylittää markkinan, eli kerroin on mielestämme liian suuri. Ne osuvat harvemmin kuin suosikit, ja tulos heittelee lyhyellä välillä paljon – hyöty näkyy vasta kymmenien kohteiden yli, jos arviomme ovat oikeassa.
Standard Liege – Charleroi: Charleroi voittaa @ 2,52
Tilastot. Charleroi on aloittanut liigakauden kuudella voitolla seitsemästä ja kerännyt 18 pistettä; Standardin saldo on 3–2–2 ja 11 pistettä. Viimeisen 10 ottelun otoksessa Standardin maalikeskiarvot ovat 1,5 tehtyä ja 1,8 päästettyä, Charleroin 2,1 ja 1,3. Tilanne. Standardilta Homawoo ja Mortensen ovat sivussa, El Hankouri on erittäin epävarma ja Trouilletin tilanne avoin; Charleroilta Bernier on poissa. Ottelu pelataan tyhjille katsomoille, ja Charleroi tulee peliin 21 päivän ottelutauolta Standardin kahdeksaa vastaan. Arvio. Standard Liege 28 % · Tasapeli 27 % · Charleroi 45 % Miksi pelaamme. Charleroin vahvempi alkukausi ja maalitaso sekä Standardin puolustuspoissaolot ja poistunut yleisöetu kallistavat ottelua vieraille. Pitkä ottelutauko rajoittaa kuitenkin Charleroin arviota. Poikkeama markkinasta: Charleroin vahvempi alkukausi, Standardin puolustuksen kokoonpanopuutteet ja tyhjille katsomoille pelattava ottelu nostavat vierasvoiton arviota, vaikka Charleroin 21 päivän ottelutauko hillitsee nostoa.
Kerroin 2,52 · markkina 38,5 % · arviomme 45 % · etu +13,4 %
Yli/alle ja tasoitus
Yli/alle-kohteissa veikataan ottelun kokonaismaali- tai pistemäärää, ei voittajaa. Kerroin on 1,70–2,20 ja peruste on aina nimetty: ottelutahti, maalivahdit, poissaolot tai olosuhteet. Jääkiekossa jatkoaika ja voittomaalikilpailu lasketaan mukaan, jalkapallossa vain varsinainen peliaika. Tasoituskohteissa veikataan voittomarginaalia: Lakers −4,5 voittaa, jos Lakers voittaa vähintään viidellä.
Hull City – Everton: Alle 2,5 maalia @ 1,89
Tilastot. Hull on tehnyt viimeisessä 10 ottelussaan 0,8 ja päästänyt 0,9 maalia ottelua kohden; yli 2,5 maalia toteutui vain 2/10. Evertonin luvut ovat 1,6 tehtyä ja 0,8 päästettyä, ja raja ylittyi 4/10 ottelussa. Tilanne. Molemmilla on takanaan 22 päivän ottelutauko, eikä seuraava peli tule ennen kuuden päivän päästä. Hullilta puuttuu kuusi pelaajaa ja neljän pelaaminen on epävarmaa, kun Evertonilla on kolme epävarmaa; tämä lisää etenkin Hullin suorituskyvyn epävarmuutta. Arvio. Yli: 41 % · Alle: 59 % Miksi pelaamme. Kummankin joukkueen viime otteluiden kokonaismaalitahti on ollut markkina-arviota matalampi. Hullin laaja poissaolotilanne hillitsee panostusta, mutta ei kumoa alle-suunnan tilastollista perustetta. Poikkeama markkinasta: Arvio kallistuu alle markkinan, koska kummankin joukkueen viime otteluiden kokonaismaalitahti ja yli 2,5 -osuudet ovat olleet matalia.
Kerroin 1,89 · markkina 52,3 % · arviomme 59 % · etu +11,5 %
Cagliari – Juventus: Alle 2,5 maalia @ 1,88
Tilastot. Cagliarin 10 ottelun otoksessa maalikeskiarvot ovat 1,0 tehtyä ja 0,6 päästettyä, Juventuksella 1,7 ja 0,7. Yli 2,5 maalia on toteutunut kummallakin vain 3/10 ottelussa; tämän kauden viidessä Serie A -pelissä raja on ylittynyt molemmilla kerran. Tilanne. Cagliari on päästänyt viidessä sarjaottelussa vain kaksi maalia, vaikka se on sallinut 99 laukausta. Juventuksen hyökkäys- ja keskikenttäosastolta puuttuvat muun muassa Yildiz, Locatelli, Thuram, Boga ja Milik; kummallakaan joukkueella ei ole peräkkäisten pelipäivien rasitusta. Arvio. Yli: 43 % · Alle: 57 % Miksi pelaamme. Vähämaaliset otteluotokset, Cagliarin niukka päästettyjen maalien saldo ja Juventuksen merkittävät hyökkäyspään poissaolot painavat arvion markkinaa selvemmin alle 2,5 maalin suuntaan. Poikkeama markkinasta: Arvio kallistuu alle markkinan, koska joukkueiden vähämaaliset otokset, Cagliarin vahva päästettyjen maalien saldo ja Juventuksen hyökkäyspään poissaolot tukevat matalaa kokonaismäärää.
Kerroin 1,88 · markkina 52,5 % · arviomme 57 % · etu +7,2 %
Elche CF – Celta Vigo: Yli 2,5 maalia @ 2,07
Tilastot. Elche on tehnyt viimeisissä 10 ottelussaan 1,5 ja päästänyt 2,1 maalia ottelua kohden, ja yli 2,5 maalia on toteutunut 7 kertaa. Celtan vastaavat luvut ovat 1,3 tehtyä ja 0,9 päästettyä sekä 3/10 yli 2,5. Tilanne. Elcheltä puuttuu pelikieltoinen Federico Redondo, jonka paikka puolustuslinjan keskellä on korvattava. Celtan Carl Starfeltin ja Miguel Románin poissaoloja on kuvattu merkittäviksi, ja etenkin kolmen topparin linjassa vaihtoehdot ovat rajalliset; pitkä maaottelutauko poistaa otteluruuhkan vaikutuksen. Arvio. Yli: 51 % · Alle: 49 % Miksi pelaamme. Elchen ottelut ovat olleet selvästi Celtan pelejä runsasmaalisempia, ja puolustusrakenteisiin osuvat poissaolot kallistavat arviota hieman markkinaa enemmän yli 2,5 maalin suuntaan. Poikkeama markkinasta: Elchen korkea maaliympäristö sekä molempien puolustusrakenteisiin osuvat poissaolot nostavat yli-arvion hieman markkinan reilua 47,6 prosenttia korkeammaksi.
Kerroin 2,07 · markkina 47,6 % · arviomme 51 % · etu +5,6 %
FC St. Pauli – Karlsruher SC: Alle 3,5 maalia @ 1,75
Tilastot. St. Paulin 10 ottelun otoksessa kokonaismaalikeskiarvo on 2,9 ja yli 3,5 toteutui 4/10. KSC:n kokonaismaalikeskiarvo on 3,0, mutta yli 3,5 toteutui vain 2/10; sarjaotteluissa raja ylittyi kummallakin 2/6. Tilanne. Ennakoidut kokoonpanot ja poissaolot on tarkistettu: St. Paulilta Andō on pelikiellossa ja Mathisen sivussa, KSC:ltä Broschinski puuttuu ja Héliton on epävarma. Joukkueilla on ollut 8–9 päivää palautumisaikaa. Arvio. Yli: 40 % · Alle: 60 % Miksi pelaamme. Viimeaikainen yli 3,5 maalin osuus on kummallakin matala, ja KSC:n hyökkäystä heikentää Broschinskin poissaolo. St. Paulin puolustuspoissaolot estävät nostamasta alle-arviota tätä korkeammaksi. Poikkeama markkinasta: Arvio kallistuu alle markkinan, koska kummankin viime ottelujen yli 3,5 -osuus on matala ja KSC:n hyökkäyksestä puuttuu Moritz Broschinski.
Kerroin 1,75 · markkina 54,5 % · arviomme 60 % · etu +5,0 %
Torku Konyaspor – Basaksehir: Alle 2,5 maalia @ 2,10
Tilastot. Konyaspor on tehnyt 9 ottelun otoksessa 0,9 ja päästänyt 1,4 maalia ottelua kohden; yli 2,5 toteutui 4/9 kertaa. Başakşehirin 10 ottelun luvut ovat 1,5 tehtyä ja 1,5 päästettyä, ja yli 2,5 toteutui 5/10 kertaa. Tilanne. Konyasporin vakioavaajiin kuulunut Melih İbrahimoğlu on sivussa, ja Enis Destan sekä Marko Jevtović ovat epävarmoja. Başakşehiriltä Edin Višća on epävarma; joukkueilla ei ole otteluruuhkaa, sillä lepoa on ollut 10 ja 21 päivää. Arvio. Yli: 50 % · Alle: 50 % Miksi pelaamme. Konyasporin matala maalimäärä ja İbrahimoğlun poissaolo painavat arviota hieman markkinaa enemmän alle-suuntaan. Başakşehirin viime otteluiden hyökkäysteho pitää eron kuitenkin maltillisena.
Kerroin 2,10 · markkina 46,2 % · arviomme 50 % · etu +5,0 %
Grêmio – Internacional: Alle 2,5 maalia @ 1,80
Tilastot. Molempien joukkueiden 10 ottelun otoksessa tehtyjen ja päästettyjen maalien keskiarvot ovat 1,0 ja 1,3, eli ottelukohtainen kokonaiskeskiarvo on 2,3. Yli 2,5 maalia on toteutunut kummallakin 5/10 ottelussa, ja Grêmion laukausmäärä on laskenut toisella kierroksella 13,4:stä 10,8:aan. Tilanne. Kumpikin sai neljä lepopäivää. Grêmiolta puuttuu avauksen keskikenttäpelaaja Dodi, kun taas Internacionalilta on sivussa maalivahti S. Rochet; molemmat ovat putoamisalueella vain pisteen erolla, joten Gre-Nalin panos on erittäin korkea. Arvio. Yli: 43 % · Alle: 57 % Miksi pelaamme. Viimeaikainen 2,3 maalin kokonaiskeskiarvo ja putoamistaistelun tulospaine painavat arviota hieman markkinaa enemmän vähämaaliseen suuntaan. Poikkeama markkinasta: Molempien viime otteluiden 2,3 maalin kokonaiskeskiarvo ja ratkaisevan putoamiskamppailun varovaisuus kallistavat arviota markkinaa enemmän alle 2,5 maalin suuntaan.
Kerroin 1,80 · markkina 53,6 % · arviomme 57 % · etu +2,6 %
Pelaa vastuullisesti ja vain rahalla, jonka voit hävitä. Vinkit ovat näkemyksiä, eivät lupauksia voitosta.